Backstage at The Utah Arts Festival 2018: Winners announced for Artist Marketplace, Wasatch IronPen, Literary Arts individual, team poetry slam competitions

0
38

The 42nd Utah Arts Festival has announced various awards for visual arts and literary arts. Nine awards were presented for the Artist Marketplace. All of the visual artist award winners are eligible for invitation to the Utah Arts Festival in 2019. Best of Show and People’s Choice Award winners also will have their booth fees waived.

The 43nd annual Utah Arts Festival will be held June 20-23, 2019 on Library Square and Washington Square.

ARTISTS MARKETPLACE

BEST IN SHOW:

Sponsor Jury Award: Stephanie Saint-Thomas, 2-D Mixed Media, Salt Lake City

Gallery Association Award: Erin Pietsch, Ceramics, Boise, Idaho

Board Member Award: Rezgar Mamandi, 3-D Mixed Media, Hoffman Estates, Illinois

Artist Marketplace Award: Gus Lewkowicz, Wearable Art, Scottsdale, Arizonia

AWARD OF MERIT:

Sponsor Jury Award: Rachaela DiRosaria, 3-D Mixed Media, New Orleans, Louisiana

Gallery Association Award: Ryan McAbery, 2-D Mixed Media, Portland, Oregon

Board Member Award: Andrea Haffner, Jewelry, Ojai, California

Artist Marketplace Award: Nicholas Baker, 2-D Mixed Media, Salt Lake City

PEOPLE’S CHOICE AWARD: Erik Jensen, 2-D Mixed Media, West Valley City, Utah

Additional awards from various venues were announced (Fear No Film awards are announced in a separate article):

Wasatch IronPen/UltraPen Contest, The Salt Lake Community College Writing Center, 12th anniversary

Adult Fiction:

1st: Pete Gomben, Wings

Honorable Mention: Alice Lopez, Dream State

Adult Poetry:

1st: Kathy Ann Rekoutis, Untitled (Into The Vastness)

Honorable Mention: Spencer Ballard, How to Cleanse A Wound

Adult Nonfiction:

1st: Pete Gomben, Next to Godliness

Honorable Mention: Lisha Yang, An Appeal

Adult Ultra:

1st: R.J. Walker, On Demons and the Salt That Summons Them

Honorable Mention: Chantel Sigman Baker, Scavengers, Blending In, The West Desert

Youth Fiction:

1st: Francesca Vales, Suffragettes of the Salt Flats

Honorable Mention: Bess Bateman, Alkaline Bimbo

Youth Poetry:

1st: Madeline Galian, the plains

Honorable Mention: Jane Galian, blood oranges

Youth Nonfiction:

1st: Beatrice Teigen, Yes We Can

SLAM COMPETITION, BIG MOUTH STAGE:

Individual:

1st: Jesse Parent, Salt Lake City
2nd: Xach Blunt, Texas
3rd: Clementine von Radics, Oregon

Team:

1st: Salt City Slam
2nd: Albuquerque
3rd: Skyline High School

Leave a Reply